Autor a foto: PhDr. Monika Halvoníková

Dvadsať členov z Kubu turistov Nová Bystrica navštívilo 1.-3.9.2017 južnú Moravu. Postupne sme prešli štyri Moravské skvosty a to Valtice, Mikulov, Lednice a Znojmo.

Našou prvou zastávkou boli Valtice. Nachádza sa tu krásny barokový zámok, ktorý si vybudovali Lichtenštajnovci. Má viac ako sto miestností s množstvom vínnych pivničiek. Miestnosti sú krásne vyzdobené a zariadené. Po prezretí zámku sme absolvovali prehliadku obrovskej vínnej pivnice, ktorá bola spojená s ochutnávku vína za odborného výkladu. V okolí zámku sa nachádza krásny park a poľnohospodárske múzeum. Jednoducho sa tu môžete potulovať a stále tu budete mať čo obdivovať.

Na druhý deň sme po raňajkách vyrazili do mesta Mikulov. Jeho dominantou je zámok, ktorý sa vypína na skale v centre mesta. Hneď oproti sa nachádza Svätý kopeček, ktorý je celkom známy. A známe je aj pohorie, ktoré odtiaľto pekne vidieť. Volá sa Pálava a z jeho svahov vínnej révy pochádza známe a veľmi kvalitné víno. Mimochodom víno. Toho je tu všade veľa. V tomto období sú tu samé slávnosti spojené s ochutnávkami vín a burčiakov. Zovšadiaľ sa ozýva cimbálovka a spev Moravákov. No, my pokračujeme ďalej. Čaká nás pravý moravský skvost a tým sú Lednice. Prepychové sídlo Lichtenštajnovcov. Lednické panstvo vlastnili a zvelaďovali takmer 700 rokov. Zámok s rozľahlou a prenádhernou záhradou patrí medzi najkrajšie pamiatkové komplexy v Českej republike. A to sme si nemohli nechať ujsť. Prepychovo zariadené reprezentačné salóny, kniežacie miestnosti, vytríny, majestátne lustre, nábytok zo vzácnych drevín, množstvo obrazov, naleštené podlahy, ručne vyrezávané schodištia, štuky a obrovské okná s výhľadom do veľkolepého parku s minaretom a vodným kanálom. K tomu obrovský skleník s tropickými rastlinami a gotická katedrála, ktorá je spojená so zámkom. Dokonalé miesto pre letné radovánky Lichtenštajnovcov. Mohli sa preháňať na koňoch po obrovskom parku, romanticky sa plaviť na loďkách alebo tancovať a zabávať sa v nádherných zámockých sálach a salónoch. My sme sa aspoň plavili po jednom z kanálov a odivovali z loďky veľmi staré a vzácne dreviny. Vystúpili sme pri Minarete, ktorý si dali Lichtenštajnovci postaviť len tak z roztopaše. Na samotný vrchol vedie 302 schodov. Pohľad  z veže je úchvatný. Či už do okolia alebo na samotný areál. Rozľahlý park môžete obdivovať po svojich alebo na koči s dvojzáprahom. Záhrady plné kvitnúcich kvetov potešilo nejedno oko ženy. Nie nadarmo sa lednický areál volá Versailles južnej Moravy. Právom je Lednicko-valtický areál  od roku 1996 zapísaný do zoznamu UNESCO. Na samotné Lednice si treba nechať minimálne jeden celý deň lebo my sme všetko nestihli a je tu toho naozaj dosť. Jednoducho sa tu ešte musíme vrátiť. Po takom náročnom dni nám viac než vhod padla gurmánska večera, ktorá sa podávala v peknej kamennej pivnici priamo pod našim penziónom.

V nedeľu po raňajkách sme vyrazili do Znojma. Nachádza sa tu mnoho kultúrnych pamiatok a samotné Znojmo je pamiatkovou rezerváciou. Zo Znojemského hradu vidieť majestátny kostol sv. Mikuláša. V hradnom areáli sa nachádza rotunda svätej Katríny, ktorá je Národnou kultúrnou pamiatkou ČR. Z opevnenia vidieť vodnú nádrž Znojmo. My sme zasa prešli prehliadkou hradu a známeho Znojemského podzemia. Z podzemia sme vyšli k ďalšej dominante mesta a tou je radničná veža. Útulné uličky plné kvetinových aranžmánov a okná zdobené muškátmi nemali chybu. Je tu plno pamiatok, ktoré sa oplatí vidieť. Snažia sa ich propagovať ako 77 divov Znojma. A zasa sa nám nepodarilo všetko vidieť.

Za štyri dni sme videli to najkrajšie z týchto štyroch miest a usúdili sme, že južná Morava je neskutočne krásna. Na svoje si tu prídu nielen milovníci histórie, kultúry a vína ale aj milovníci prírody a kvetov. Naši západní susedia veľmi dobre vedia, aký poklad tu majú,  preto sa oň aj príkladne starajú. Budete sa tu preto cítiť ako niekdajší páni a predstavovať si ich rozkošný život. Ročne tu putuje tisíce návštevníkov z celej Európy a tento rok sme sem zavítali aj my a nebanujeme. Vrelo každému odporúčame vidieť toľkú krásu pohromade. Ak sa tam v budúcnosti vyberiete určite pobudnite viac ako jeden deň. Rozhodne to stojí zato.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.