Autor a foto: PhDr. Monika Halvoníková

Každoročne si Klub turistov Nová Bystrica plánuje v jeseni jednu túru do Vysokých Tatier. Tento rok sme mali v pláne zdolať mohutnú pyramídovú horu Východnú Vysokú, z ktorej sú atraktívne panoramatické výhľady. Výstup sme určili na 8.9.2019 s nie príliš dobrou predpoveďou počasia. Našťastie sa nepotvrdila a my sme mali krásny turistický zážitok.

Skeptickí sme nastupovali v nedeľu ráno do autobusu s tým, že poriadne pršalo. Na Orave sa akoby zázrakom začala nízka oblačnosť pretrhávať a nás obšťastnilo svojimi lúčmi ranné slniečko, ktoré sa opieralo o pyšné tatranské štíty. Podarilo sa nám urýchliť náš výstup a to tým, že sme sa doviezli autobusom z Tatranskej Polianky až na Sliezsky dom. Týmto sme ušetrili asi 2 hodiny nezáživnej chôdze. Našu túru sme začali pri Velickom plese, kde sme sa rozdelili na dve skupiny. Jedna išla k Bytizovskému plesu a druhá na Východnú Vysokú. Ja som patrila k tej druhej a o nej budem písať. Od Velického plesa sme začali stúpať popri Velickom vodopáde, až k druhému Dlhému plesu. Po ľavej strane sa nad nami týčila mohutná stena Gerlachu. Pred nami sa hadil chodník po skalnom suťovisku, až do sedla Poľský hrebeň. Posledné metre boli istené oceľovými kramľami a reťazami. Boli sme vo výške 2200 metrov s prekrásnym výhľadom na Litvorovú dolinu a na finálny výstup na vrchol Východnej Vysokej. Koncový výstup je celkom náročný pripomínajúci ľahký lezecký terén. My sme to však zvládli bez akýchkoľvek problémov a po vynaloženej námahe sme zdolali tento klenot Vysokých Tatier, ktorý sa čnie do výšky 2 428 m.n.m. Práve kvôli tejto výške sme boli zahalení v oblakoch, takže z povestných výhľadov sme nemali nič. Nám to však neprekážalo, pretože výstup bol vo veľmi zaujímavom teréne so skalnými útvarmi a prevismi. Koniec, koncov si ho môžeme kedykoľvek zopakovať. Na samotnom vrchole sme nadviazali komunikáciu so skupinou turistov z Belgicka a Poľska. Spoločne sme sa občerstvili a pokračovali každý svojím smerom.

Cestou naspäť sme sa tešili na polievku v Sliezskom dome, pri ktorej sme skonštatovali, že sme mali veľké šťastie, že nepršalo a že sme zažili aj slniečko. 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.