Text a foto: PhDr. Monika Halvoníková

Klub turistov Nová Bystrica zdolal 27.08.2017  Bystrú (2 248 m n.m.), čo je najvyšší vrch Západných Tatier. Po predchádzajúcich krásnych túrach v Roháčoch viedli aj tento krát naše kroky správnym smerom, pretože počasie a krásna tatranská príroda nám dopriala nezabudnuteľné zážitky.

Vyrazili sme z Podbanského, cez Kamenistú dolinu, Pyšné sedlo, Blyšť, Bystrá, Bystrá dolina a skončili sme na Rázcestí pod Bystrou.  Bola to náročná vysokohorská turistika, ale zvládli sme ju s prehľadom a ešte v lepšom čase, ako bolo uvedené na smerovníkoch. Cez Kamenistú dolinu preteká krásny potok hneď popri chodníku, tak sme mohli obdivovať kaskády priezračnej vody takmer až do Pyšného sedla. Tu sme si chvíľu oddýchli, aby sme nabrali síl do riadneho „pruďasa“, ktorý sa tiahol cez Blyšť až na Bystrú. Postupne sa nám začali otvárať nádherné kruhové výhľady do srdca samotných Tatier, Poľských Tatier  i na západnú stranu, kde sa v diaľke hrdo vypínal pre nás pamätný Ostrý Roháč.  Na samotnom vrchole sme obdivovali nekonečnú nádheru našich veľhôr, najmä Kriváň. Ten je z tohto miesta najdominantnejší a stále priťahoval našu pozornosť. Na Bystrej pociťujete neodolateľnú chuť zdolávať všetky tie vrcholy, ktoré sa dookola vypínajú. Po príjemnom zotrvaní na vrchole sme zostupovali úzkym chodníkom ponad Bystré plesá, ktoré sa v slnku jagali a hrali krásnymi farbami. Sú to tri plesá ľadovcového pôvodu, ktoré sú zároveň najvyššie položené plesá v Západných Tatrách. Po serpentínach sme zostúpili do Bystrej doliny, ktorá je asi 5 km dlhá. Preteká ňou potok Bystrá. Je veľmi pekný, pretože sa na ňom nachádza nespočetné množstvo väčších i menších vodopádov. Bola to zároveň veľká výhoda pretože chodník vedie hneď popri potoku a aspoň trochu tlmil horúce počasie. Lákal nás svojou priezračne čistou vodou kedykoľvek sa osviežiť.

Po zdĺhavejšom zostupe sme konečne dorazili do Rázcestia pod Bystrou, čo bol zároveň aj koniec našej túry, ktorá sa vďaka slnečnému počasiu naozaj vydarila. Trasa je to veľmi pekná vzhľadom na scenériu v Kamenistej i Bystrej doline. Čarokrásne kaskády oboch potokov vytvárajú v lese úžasnú atmosféru. Niekedy sme si pripadali ako v rozprávke. Chýbala už len Snehulienka s trpaslíkmi. Na vrchole Bystrej si zasa vychutnáte za dobrého počasia úchvatnú panorámu Tatier a hlavne Kriváň. Ten sa tu vypína v celej svojej kráse a nedá sa naň nepozerať. Jednoducho Bystrá vo Vás prebudí všetky zmysly a zistíte, že sa pohrávate s myšlienkou, aké by to bolo žiť tu aspoň na chvíľu v spätosti prírodou. To už však nechám na Vašu predstavivosť.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.