Autor a foto: PhDr. Monika Halvoníková

Klub turistov Nová Bystrica 4.7.2017 slávnostne osadil informačnú tabuľu pri prameni U Lacha. Konečne sa nám podarilo zavŕšiť naše dielo. Turisti i pocestní sa môžu z tabule dozvedieť, že tu kedysi existovala osada U Lacha a že tu pôsobil ľudový liečiteľ Martin Strapáč. Jeho život bol pozoruhodný a na dnešnú dobu až neuveriteľný. V prúde času osada zanikla a Martin Strapáč sa pobral na večnosť. Jediné čo zostalo nemenné je tento prameň. On je tým spojítkom času. A práve preto tu stojí aj táto tabuľa, aby nám nedovolila zabudnúť  na našich predkov. Práve oni zveľaďovali túto nehostinnú zem, aby nakŕmili svoje rodiny. Martin Strapáč bol jedným z nich. Predstavuje jeden príklad z mnohých, ako žiť a zápasiť s neľahkým osudom. Nesmieme na túto skutočnosť zabúdať  hlavne v dnešnej konzumnej spoločnosti. Dnes je všetko ľahko dostupné. Všetko si môžeme kúpiť. Lekár je pre nás samozrejmosť a cestovanie tiež. Potravín máme nazvyš, ale sedliacky rozum sa vytráca. Nech nám táto tabuľa pripomína nedávnu minulosť a vzbudzuje v nás vďačnosť a úctu k naším predkom.

V tomto duchu sa niesol aj slávnostný príhovor Milana Vakulu. Spomenul, ako sme usilovne pracovali a že to stálo zato. Naša klubová poetka Mária Cabadajavá vystúpila s turistickou hymnou. Jej trefné básnické verše podčiarkli výnimočnosť chvíle. Prípitkom sme vyjadrili radosť zo spoločného diela, ktoré má slúžiť všetkým, ktorí zavítajú do Skaličnej doliny. Po výdatných dúškoch z blahodárneho prameňa sme vyhladli. Premiestnili sme sa k ohňu, kde už tradične rozvoniavala slaninka a pečené zemiačky. Výborne sme si pochutnali.  Do toho sme si zaspievali s Jánom Pišojom, ktorý nás sprevádzal na heligónke. Vypočuli sme si detské pásmo piesní a rečňovaniek. S padajúcim súmrakom sme rozvešali lampióny a veselo sme sedeli do neskorej noci.

V dnešnej dobe je tak málo podobných stretnutí. Kedysi boli ľudia oveľa družnejší a veselší, i keď mali oveľa ťažší život. Som rada, že sa nám v tejto oblasti darí a že si nájdeme čas a stretávame sa. Dúfame, že aj ostatní si prídu  k prameňu oddýchnuť, tak ako my. Trebárs na nedeľnú opekačku s celou rodinou.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.