Krásne jarné počasie, ktoré sme zažili v posledných dňoch nezlákalo ľudí len na jarné upratovanie, ale aj na „bežkársky“ výjazd do prírody. Ten, ktorého sa zúčastnili aj turisti KT Nová Bystrica v spolupráci s turistickým oddielom  TJ-Lokomotíva Čadca sa uskutočnil v sobotu 17.3. 2012. Zúčastnilo sa ho 25 turistov- bežkárov.

Turisti si mohli vybrať dve trasy. Prvá trasa začala spoločným štartom vo Vychylovke – Rycierkach, pokračovala smerom cez skanzen na Demänovú a späť(13 km). Druhá trasa prechádzala Oravskou Lesnou až na Lyžiarske stredisko Kohútik a späť (24km). Počas trasy sme mali možnosť obdivovať nádherný kontrast modrej oblohy s bielym snehom, ktorý ešte stále pokrýval v dostatočnom množstve kopce Oravskej Lesnej. Boli sme očarení krásnou panorámou Západných Tatier, Malej Fatry, ale aj Babej Hory a Pilska. O tom, že slniečko a krásna príroda dokážu úplne zrelaxovať telo i ducha svedčila dobrá nálada, ktorá sa prejavovala „hújkaním,“ ale aj ukážkou zavíjania vlka na Demänovej v podaní pána Milana Vakulu. Na spiatočnej trase z Kohútika sme už zďaleka cítili vôňu pečenej slaninky, ktorú pod starým smrekom opiekol pán Cyril Vakula na špeciálnej „slaninkárskej panvici.“ S veľkou chuťou sme ju pojedali, aby sme zvládli záverečnú etapu, ktorá končila v sknzene v  Raganovom mlyne. Tam na nás čakala chutná polievka, ktorú ako vždy výborne navarila pani Milka Fulierová. Týmto chcem poďakovať nielen jej, ale aj kultúrnemu referentovi Bc. Vladimírovi Tomčalovi a pani Berešovej, ktorí na nás trpezlivo čakali a ochotne nás obslúžili.

Zimný lyžiarsky prechod Kysuce – Orava – Kysuce sa stal pre nás nielen športovým, ale najmä zážitkovým pochodom. Bolo to hlavne vďaka výborným ľuďom, ktorí sa na ňom stretli, ale aj prekrásnou prírodnou scenériou, ktorú nám ponúkli chotáre obce Nová Bystrica a Oravská Lesná.

Touto cestou chcem pozvať priaznivcov turistiky na najbližšiu turistickú akciu Smrekovku, ktorú organizuje Klub turistov Nová Bystrica 9.4. 2012.

Príspevok: PhDr. Monika Halvoníková

Foto: Ing. Miroslav Pavelek

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.