Autor a foto: PhDr. Monika Havoníková

Klub turistov Nová Bystrica zažil vianočnú atmosféru v najnavštevovanejšom kúpeľnom meste v Českej republike a to v Karlových Varoch. Nachádza sa tu 15 minerálnych prameňov, 5 kolonád a stovky hotelov, penziónov a kúpeľných domov. Je to mesto bohatej histórie, prekrásnej architektúry ale aj prírody. Mesto bolo založené v roku 1350 českým kráľom a rímskym cisárom Karolom IV. Je to mesto s vychýreným sklárskym a potravinárskym priemyslom. Celý svet pozná karlovarské značky ako Moser, Becherovka, Mattoni, karlovarský porcelán Thun či lázenské oplátky, ktoré sa tu pečú na pešej zóne.

Pýchou Karlových Varov je GrandhotelPupp, ktorý založila slávna rodina JohannaGeorgaPuppa. Je to architektonický skvost, ktorému sme neodolali. V hotelovej  kaviarni sme po vyhliadke ochutnali vynikajúcu kávičku. Nasali sme luxusnú atmosféru zo začiatku 20. storočia a pokochali sa v priestoroch tohto obrovského hotela, ktorý neobchádzajú ani známe osobnosti kultúrneho a spoločenského diania. Práve v čase medzinárodného filmového festivalu tu bývajú hostia z filmovej brandže. Poloha hotela je ideálna. Nachádza sa na konci korza hneď pod lanovkou Diana, ktorá nás vyviezla na vyhliadkovú vežu. Odtiaľ sme mali krásny výhľad na celé Karlove Vary a okolie. Po obhliadke a kávičke sme pokračovali v korzovaní pomedzi množstvo kúpeľných domov, ktoré svojou luxusnou architektúrou vzbudzujú dojem, že sa nachádzame v rozprávke. Riečka Teplá, ktorá preteká kolonádou dodáva celému mestu romantický nádych. Nesklamalo nás ani počasie. Krásny slnečný deň bol ako stvorený na korzovanie. Nenechali sme si ujsť jednu z najznámejších a tou je Mlynská kolonáda. Práve tu sa natáčal známy film Vrchni prchni, ktorý pozná hádam každý. Mlynská kolonáda má 132 metrov a jej strechu nesie 124 korintských stĺpov. Vyviera tu prameň Libuše, kde si môžete nabrať vodu do známych kúpeľných pohárov a postupne ochutnávať minerálnu vodu z viacerých prameňov, ktoré vyvierajú snáď na každom rohu. Najznámejším z prameňov je Vřídlo, ktoré má výdatnosť až 2000 litrov za minútu, strieka do výšky 12 m a jeho teplota je 72 stupňov. Karlovarská minerálna voda má liečivé účinky na žalúdočné a črevné problémy. Zvesti o jej blahodárnych účinkoch sa dostali do pozornosti sveta už v 14. storočí, ale až v 18. a 19. storočí sa dostali na popredné kúpeľné miesta a v tomto období sa aj najviac vybudovali. Odvtedy sa prílev hostí nezastavil a Karlovy Vary patria i dnes medzi najznámejšie kúpele na svete. Zdá sa, že to vedia oceniť najmä obchodníci a početná klientela ruskej národnosti.

Pamätihodnosti je tu neúrekom a z nich si určite nenechajte ujsť  pravoslávny kostol sv. Petra a Pavla. Jeho zlaté veže sme videli už z vyhliadky. Odrážali sa v slnečných lúčoch a v kontraste s modrou oblohou to vyzeralo v skutku úchvatne. Bol postavený z darov ruskej kúpeľnej šľachty v rokoch 1893-1898 a to v duchu moskovských a Jaroslavovských kostolov. Vo vnútri sme videli bohatý pravoslávny ikonostas, honosné lustre a svietniky s bohatou obrazovou výzdobou. Ak chcete pokračovať v duchovných zážitkoch môžete ešte navštíviť barokový kostol sv. Márie Magdalény, ktorý svojou krásou a honosnosťou vôbec nezaostáva. Z ďalších atrakcií môžete navštíviť múzeum Jána Bechera, sklárske múzeum Moser, zámockú kolonádu, Cisárske kúpele, Karlovarské mestské divadlo a v neposlednom rade vyhliadky ako napr. vyhliadka Diana, Jelení skok, vyhliadka Karola IV. Liečivé účinky minerálnej vody môžete umocniť prechádzkami po miestnych malebných lesoch, ako to robili osobnosti nedávno minulého kultúrneho a politického diania. Mesto nezaostáva ani v kultúre. Svojím kúpeľným hosťom ponúka bohaté kultúrne vyžitie. Rozhodne sa tu nebudete nudiť.

A nenudili sme sa ani my. Plní zážitkov sme opúšťali toto mesto, aby sme vzhliadli jeden z najnavštevovanejších hradov v Česku a to hrad Karlštejn. Je to hrad, ktorému roky neubrali na kráse. Práve naopak, vyzrel v majestátnu kultúrnu pamiatku. Založil ju Karol IV. ako svoje reprezentačné sídlo. Tu prijímal významných panovníkov a umelcov. Neskôr tu boli uložené kráľovské poklady, korunovačné klenoty a zbierky svätých relikvií. Dozvedeli sme sa, že Karol IV. bol veľmi vzdelaný, skromný a nábožný muž. Všade si so sebou brával súkromný oltár v „cestovnom balení.“ Miloval rytierske zápasy a dal vyrobiť Svätováclavskú korunu, ktorá má nevyčísliteľnú hodnotu. Zovšadiaľ tu na nás dýchala história a najmä uvedomenie si faktu, že sme chodili po tých istých komnatách, schodoch a nádvoriach, ako tento silný panovník pred 640 rokmi.  Nie nadarmo dostal prívlastok otec vlasti. V roku 1973 sa tu o ňom natočil notoricky známy muzikál Noc na Karlštejne a my sme  nechali voľný priechod romantickým predstavám. Cestou z hradu sme prišli do centra diania rytierskych zápasov. Výkriky, rinčanie zbraní a brnenia boli zjemňované prítomnosťou Elišky Pomořanskej a jej dvorných dám. Hrubá mužská sila bola nakoniec pokorená a všetci rytieri kľačali na kolenách pred touto dôstojnou panovníčkou.

Bola to veľmi pekná bodka za naším putovaním po stopách Karola IV. Vrelo odporúčame navštíviť tento krásny a veľmi zachovalý hrad. Do dnešných dní je dôstojným sídlom, ktoré chcel Karol IV. využívať k odpočinku, rozjímaniu a prijímaniu vzácnych návštev. Dnes ho navštívi za rok niekoľko stotisíc návštevníkov. Tak je tomu aj s mestom Karlove Vary, ktoré  patrí k najnavštevovanejšiemu kúpeľnému mestu v Českej republike. Zdá sa, že čoho sa chytil Karol IV. pred 600 rokmi, to je do dnešných dní na popredných miestach. Odkaz, ktorý nám tu zanechal je stále aktuálny a určite ho treba vidieť.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.