Rok 2015 sa schyľuje ku koncu a ja by som rada urobila krátku bilanciu našej činnosti v druhom polroku. Nepodarilo sa mi to postupne, nakoľko nie vždy stíham veci tak, ako by som chcela. Začnem júlovou lampiónovou veselicou pri prameni U Lacha. Tá sa mala síce konať ešte v máji, ale nič to neubralo na čare lampiónov, ktoré svietili v teplom letnom večeri pri harmonike pána Miroslava Pavelku. Ako vždy nechýbalo dobré občerstvenie, placky, zemiaky a slaninka nad pahrebou. Dobrá atmosféra a teplý večer spôsobili, že sme odchádzali až v nočných hodinách s predsavzatím, že urobíme z tejto veselice tradíciu. V auguste sa naštartovalo náročnejšie obdobie, pretože sme mali viacero akcií za sebou. Jednou z nich bol aj výstup na Rycierovú horu. Tento rok bol výstup o to krajší, že sa medzi nami objavil náš priateľ, turista, ale predovšetkým kňaz Palko Talapka, ktorý bol doma na dovolenke z Paraguaja. Vďaka nemu sme mohli sláviť Svätú Omšu v prírode pri poľskej chate Baczovke pod oceľovým krížom. Ako vždy sme mali skvelý duchovný zážitok. O občerstvenie na Przegybku sa tradične  postaralo Poľovnícke združenie Brízgalky spolu s priateľmi na čele s Justínom a Dušanom Šadibolom, za čo im ďakujeme.

Na začiatku septembra sme absolvovali spolu s naším kamarátom a šoférom Jankom Chmúrčiakom Ostrý Roháč v Západných Tatrách, ktorý bol skutočne náročný, hlavne kvôli tomu, že sme mali premenlivé počasie a aj nám zasnežilo. Nič to, ale nemenilo na tom, že celodennú, veľmi náročnú trasu naši turisti zvládli na jednotku. Odmenou nám bol nádherný  výhľad na zvládnutú hrebeňovku týčiacich sa ostrých vrcholov ako napr. Volovec, Ostrý Roháč  alebo  Plačlivô. O týždeň na to, sme už organizovali contry zábavu. Hosťovali sme starostu z obce Řeka pána Tomáša Tomeczka spolu s poslancami obecného zastupiteľstva a oslávili sme aj okrúhle narodeniny nášho starostu Jozefa Balačina. Bokom neostali ani meniny Márií, ktorých bolo spomedzi našich zabávajúcich sa žien neúrekom. Privítali sme novonarodených členov do našej turistickej rodiny Nikolku Liščákovú a Mišku Borovičkovú. Udelili sme titul naj turista roka 2015 pánovi Milanovi Vakulovi. Tu chcem poďakovať najmä naším členom, ktorí sa maximálne zapojili do prípravných prác a celkovej organizácie country zábavy. Ďakujeme členom hudobnej skupiny Bakuľa, ktorí boli ako vždy výborní a roztancovali plnú sálu hostí. Ďakujeme aj magickej tanečnej skupine Magic flash. Pekne zladené tanečníčky nám krásne dotvorili atmosféru. Nesmieme zabudnúť na šéfkuchárky Milku Fulierovú a Jožku Škorvgovú, ktoré nám navarili vynikajúcu večeru a fazuľovicu. Dievčatám Cádrovým ďakujeme za milú obsluhu. Super ďakujem patrí tým, turistom, ktorí nám zohnali fantastickú tombolu a ženám, turistkám, ktoré nám napiekli pre všetkých výborné moravské koláčiky, škvarkové pagáčiky a urobili tyramisu, ktoré chutilo snáď všetkým hosťom. Ďakujeme za to Hele Chovancovej, Hanke Chovancovej a Danke Masnicovej. Výborne sa zabávalo v krásne vyzdobenej sále, pod taktovkou Silvie Jonekovej,  kde sa na pódiu vynímal pekne zrekonštruovaný koč pána Jána Kubalu. Tiež im týmto ďakujeme.

Ďalšou peknou akciu, ktorej sa zúčastnili aj naši najmenší turisti boli Súľovské skaly. Zaujímavé skalné útvary, šarkania diera, krásne výhľady a vynikajúce počasie babieho leta urobilo z nášho turistického výletu nevšedný zážitok. Na záver sme ešte stihli návštíviť sobášny palác v Bytči, ktorý Juraj Thurzo vybudoval pre svojich sedem dcér, aby sa mali kde po svadbách veseliť. Skutočne peknou bodkou na záver našej turistickej sezóny bolo ukončenie na chate nášho turistu Mariána Chovanca. Jeho manželka Hanka nám napiekla všakovaké koláčiky a Marián spolu s pánom Milanom Vakulom a Ferkom Neslušanom uvarili výborný poľovnícky guláš. Na ňom si pochutnávali aj naši poľskí priatelia z partnerskej obce Rajcza. Tí s radosťou prijali pozvanie a zostali až do druhého dňa. Vďaka Barborke Jonekovej sme si zaspievali slovenské a poľské piesne. Všetkým ľuďom, ktorí sa podieľali na tejto akcii patrí srdečná vďaka. Do konca roka 2015 nás ešte čaká  Štefánsky výstup na Brízgalky.

Náš plán činnosti na rok 2015 bol veľmi bohatý a myslím, že sa nám ho podarilo pekne naplniť. Boli sme otvorení a do klubu sme uvítali niekoľko nových členov. Verím, že sa nám tento trend podarí udržať a postupne si čoraz viac ľudí začne uvedomovať, že turistika má v sebe nesmierne veľa pozitívnych aspektov, z ktorých by som najviac vyzdvihla psychohygienu.

Týmto príspevkom chcem prejaviť vďaku naším členom Tturstického klubu Nová Bystrica za ich činorodosť a obetavosť. To isté  sponzorom a sympatizantom, ktorých je naozaj veľa a bez ktorých by naša činnosť nebola taká bohatá a zaujímavá. Ďakujem Obecnému zastupiteľstvu Nová Bystrica, za schválenie dotácie. Všetkým, aj tým na ktorých som nechtiac zabudla ešte raz srdečné Pán Boh zaplať za nezištnú pomoc. Do Nového roka 2016 prajem všetkým najmä veľa zdravia a Božieho požehnania. Teším sa na ďalšiu spoluprácu a veľa krásnych chvíľ v prírode spolu s Vami!

PhDr. Monika Halvoníková

(predsedníčka Klubu turistov Nová Bystrica)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.