Autor: PhDr. Monika Halvoníková

Foto: Ing. Miroslav Pavelek

Klub turistov Nová Bystrica uskutočnil 9.7.2017 náročnú cykloturistiku cez štyri sedlá po trase Nová Bystrica, sedlo Demänová, Oravská Lesná, sedlo Hoľa, Zázrivá, sedlo Rovná Hora, Terchová, Kubíková,  sedlo Lutiška,  Lutiše, Radôstka, Stará Bystrica, Nová Bystrica.  Dĺžka trasy bola 73 km.

Ráno sme počkali na cyklobus zo Žiliny, ktorým prišiel náš priateľ a známy „cyklobežník“ Peter Pikna. Je to človek, ktorý prešiel na bicykli hodný kus sveta.  Momentálne je na trase Poľsko Litva, Lotyšsko, Estónsko, Rusko, Finsko, Dánsko, Nemecko, Poľsko, Čechy a Slovensko. Celá trasa má 5 100 km. Zatiaľ prešiel 3 900 km a domov mu zostáva ešte 1 200  km.  Všetka česť Peťovi, pretože sa už neradí medzi najmladšiu kategóriu a celé cyklocesty absolvuje úplne sám. My sme ešte nedozreli na takýto druh cykloturistiky, preto zatiaľ trénujeme po Slovensku. Počasie sme mali ideálne a veľmi dobre sa nám šliapalo aj do pedálov. Z Novej Bystrice až do Zázrivej sme išli viac menej cez les, tak sme mali príjemný chládok. I cez to všetko sme sa do sedla Demänová a sedla Hoľa pod Paráčom riadne zapotili. Krásnou odmenou nám bol nádherný výhľad na Malú Fatru a tiahli zjazd až do Zázrivej. Cestou sme obdivovali zachovalé dreveničky a samoty na Zázrivskych kopcoch. To už na nás prichádzal hlad, tak sme sa zastavili v Zázrivej na halušky. Posilnený na tele i duchu sme „dorazili“ sedlo Hoľa, z ktorého sme mali opäť parádny zjazd cez Terchovú až na križovatku v Belej. Tu sme sa rozlúčili s Peťom Piknom a jeho priateľom Ivanom Snopkom. Oni už mali pohodovú cestu do Žiliny a nás čakala ešte Lutiška. Osviežili sme si nohy v miestnom potôčiku a to nám dodalo sily, aby  sme zvládli aj posledné sedlo. Pri kaplnke na Lutiške sme poďakovali, že sme to zvládli a nechali sme sa unášať dlhým zjazdom až na „kruháč“ do Starej Bystrice. Odtiaľ sme pokračovali cyklotrasou do Novej Bystrice.

Boli sme na seba hrdí a úprimne sme sa tešili, že sme zvládli tak náročný okruh. Popri fyzickej námahe sme videli kus krásnej prírody a v príjemnej spoločnosti sme sa výborne naladili do ďalších pracovných dní. Budúci rok pôjdeme zasa.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.